اعلامیه

دریافت فایل های صوتی و متنی مراسم هفتگی ۲۱ آبان + تصاویر

 ۱ صفر ۱۴۳۷/ بیست و یکم آبان ۹۴                                                                                         

(زیارت عاشورا) برادر مهدی جعفرنیا- ۱۵:۳۸ دقیقه – ۱۰/۷ مگابایت………………………………………………….دانلود

(سخنرانی) حجت الاسلام مهدی علیزاده- ۲۳:۱۷ دقیقه- ۱۵/۹ مگابایت………………………………………..pdf-icon  دانلود 

(زمزمه۱) بگو که مرثیه شهر شام را چه کنم/ کربلایی محمد پوراسماعیلی- ۷:۲۰ دقیقه – ۵/۰۴مگابایت……………دانلود

(روضه) یاد شهید مدافع حرم سیرت نیا/کربلایی محمد پوراسماعیلی- ۴:۳۹دقیقه – ۳/۲۰مگابایت………………….دانلود

(روضه) ورود کاروان اهل بیت امام حسین(ع) به شام/کربلایی محمد پوراسماعیلی- ۴:۳۷دقیقه – ۳/۱۷مگابایت….دانلود

(زمزمه۲) ای خادم مسافران راهیان نور/ کربلایی محمد پوراسماعیلی- ۲:۴۳دقیقه – ۱/۸۷مگابایت…………………دانلود

(واحد) منو این همه غم، ارباب ارباب/ کربلایی محمد پوراسماعیلی-۷:۳۵ دقیقه – ۵/۲۰مگابایت…………………….دانلود

(شور) به نام عشق و به نام زینب/ کربلایی محمد پوراسماعیلی-۳:۵۸ دقیقه – ۲/۷۲مگابایت…………………………دانلود

(دم پایانی) ای تک سوار عالم امکان بیا- ۵۵ ثانیه- ۶۵۰ کیلوبایت……………………………………………………….دانلود

(نوا) کجایید ای شهیدان خدایی/ کربلایی محمد پوراسماعیلی- ۲:۱۹دقیقه – ۱/۵۹مگابایت……………………………دانلود

(صحبت) درد دل با شهید مدافع حرم سیرت نیا/ کربلایی محمد پوراسماعیلی- ۵:۲۳دقیقه –۳/۷۰ مگابایت…………دانلود

   DSC00253 DSC00256 DSC00259 DSC00262

متن سخنرانی                                                                                                                          pdf-icon دانلود متن سخنرانی

موضوع: همسایه و همسایه داری

رضایت و نارضایتی از همسایه

همسایه دارای حقوق و همسایه داری دارای آدابی می باشد که باید آن را فراگرفت تا با انجام آن یک رابطه خوب و صمیمی در اجتماع کوچکی مثل محله،کوچه، آپارتمان و … به وجود بیاید که همین رابطه می تواند موجب صعود یا سقوط آن اجتماع شود. یک مثال اشتباه رایج گردیده که ” چهاردیواری اختیاری” که در واقع عقلا و شرعا قابل قبول نیست . انسان ها در اجتماعی زندگی می کنند که با هم در ارتباطند و هر یک از انسان ها نمی تواند به دلخواه هر کاری را انجام دهد مثل داستان آن مسافران دریایی که یک شخص زیر پای خود را در کشتی سوراخ می کرد و این گونه توجیه می نمود که من فقط جای خود را سوراخ می کنم غافل از این که با این عمل سبب غرق شدن کل کشتی می گردید. دنیا هم بدین گونه است و در بحث امر به معروف و نهی از منکر همین موضوع مطرح است چون اشتباه و گناه یک شخص هم به خودش و هم به جامعه ضرر و زیان می رساند.

حق همسایه

 در مورد حق همسایه خداوند در سوره نساء می فرمایند:« وَاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِکُواْ بِهِ شَیْئًا وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَبِذِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاکِینِ وَالْجَارِ ذِی الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالجَنبِ » و خدا را بندگى کنید و چیزى را با او شریک نگردانید و به پدر و مادر احسان کنید، و به خویشان، یتیمان، درماندگان، همسایه نزدیک، همسایه دور، دوست همنشین [همکار و غیره‏] (آیه ۳۶، سوره نساء)

پروردگار عالم احسان به همسایه را در ردیف احسان به پدر و مادر قرار می دهند.

رسول‌ خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمودند: « حُرْمَةُ الْجارِ عَلَى الْإِنْسانِ کَحُرْمَةِ أُمِّهِ » ؛ احترام همسایه، مانند احترام مادر بر انسان لازم است(مستدرک الوسائل ، ج ۷۶ ، ص ۱۵۴٫ )

در بعضی روایات آن قدر مقام همسایه را بالا برده اند که انسان گمان می کند همسایه از همسایه ارث می برد. این قدر ارزش همسایه بالا است. در روایت آمده خبر شخصی که به همسایه خود چشم می دوخت را به پیامبر اکرم(ص) رساندند حضرت عصبانی شدند و فرمودند شیعه ما کسی است که در همه جنبه ها عملا، قلبا، سمعا، بصرا و … از ما تبعیت کند.

حقوق متقابل همسایه ها

همسایه ها نسبت به هم حقوق متقابل دارند چنان که امام صادق(ع) می فرمایند: « حُسنُ الجِوارِ یُعَمِّرُ الدِّیارَ وَیَزیدُ فِى العمارِ» خوش همسایگى شهرها را آباد و عمرها را زیاد مى کند ( کافى(ط-الاسلامیه) ج۲، ص۶۶۷، ح۸) و همچنین امام علی (ع) می فرمایند: آن کس که در همسایگی نیکو باشد همسایه او زیاد می شود. و اگر همسایه ای برخورد ناشایسته داشت باید هم چون سیره اهل بیت علیهم السلام با آن برخورد نمود.

انسان ها در اجتماع و در کنار یگدیگر زندگی می کنند و باید حریم زندگی شخصی افراد حفظ شود. متاسفانه یکی از اعمال زشت در زندگی به خصوص آپارتمانی سرک کشیدن در خانه ی همسایگان است که بسیار ناپسند است. چنان که در روایت آمده شخصی از پشت بام به خانه همسایه اش خیره می شد که دختر جوانی در آن زندگی می کرد خبر به پیامبر اکرم(ص) رسید ناراحت شدند و دوستانش به صورت غیرمستقیم به او فهماندند که باید حیا کند و اگر چشم به ناموس دیگران داشته باشد دیگران نیز به ناموس او چشم می برند.

در واقع این نگاه ها تیری از سوی شیطان است که به قول علمای اخلاق، زمانی نفس انسان دچار مشکل می شود که نگاه و چشم مشکل پیدا کند. وقتی چشم هرز برود دین هم هرز می رود و تلف می گردد.

در مورد کشورهای همسایه و مظلوم، حق همسایگی ایجاب می کند که به آنها در حد توان کمک های مستشاری و مالی و امکانات لازمه رسانده شود.

والسلام

 یکم صفر ۱۴۳۷  (۱۳۹۴/۰۸/۲۱)

سخنران: حجت الاسلام مهدی علیزاده                                                                                  pdf-icon دانلود متن سخنرانی

هیئت محبان فاطمه(س) شهرستان فومن             کانال تلگرام هیات:  telegram.me/mohebbanefatemeh

شماره پیامک هیات:  ۳۰۰۰۳۲۹۰۲۰۰۹۱۹

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>