اعلامیه

فایل های صوتی جلسه هفتگی+متن سخنرانی/ ۲۲ محرم ۱۴۳۷/ چهاردهم آبان ۹۴

مراسم هفتگی هیات پنجشنبه۱۴آبان۱۳۹۴| زمان:۱۸:۳۰

مکان:فومن خیابان شهیدمطهری|میدان شهید نواب صفوی(سیاه چاه)|کوچه روشن|منزل برادردلیری

(زیارت عاشورا) برادر محسن ملایی نژاد- ۱۸:۴۹ دقیقه – ۱۷٫۲ مگابایتدانلود

(سخنرانی) حجت الاسلام مهدی علیزاده- ۲۰:۱۸ دقیقه- ۱۸٫۵ مگابایتدانلود

(روضه) برادر محسن ملایی نژاد- ۱۰:۵۱دقیقه – ۹٫۹۵ مگابایتدانلود

(ذکر) یا سیدالشهداء/ برادر محسن ملایی نژاد- ۲:۲۰ دقیقه- ۲٫۱۴ مگابایتدانلود

(واحد) الای ای شهیدی که خون خدایی/ برادر محسن ملایی نژاد- ۵:۱۹ دقیقه- ۴٫۸۷ مگابایتدانلود

(شور)هر که دارد هوس کربلا بسم الله،حسین حسین/ برادر محسن ملایی نژاد – ۱:۴۴ دقیقه – ۱٫۵۹ مگابایتدانلود

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

متن سخنرانی: حجت الاسلام مهدی علیزاده                                                                                        pdf-icon دانلود متن سخنرانی

موضوع: آداب مهمانی                        

از برجسته ترین افراد کسی هست که بذل و بخشش زیادی داشته و سفره بازی داشته باشد که رجوع به آن سفره زیاد باشد که این بذل سبب جذب مخاطب می شود. ضیافت و دست باز داشتن از ویژگی های مومن است. اما مهمانی دو وجه دارد یکی مهمان شونده و دیگری مهمان کننده و هر کس که در مهمانی خانوادگی یا عمومی شرکت می کند باید آداب آن را نیز رعایت کند. صله رحم سبب افزایش طول عمر مهمان می شود و به میزبان برکت می دهد. روزی حضرت علی(ع) را غمگین دیدند سوال شد حضرت فرمودند یک هفته است که برایم مهمانی نیامده است. ولی بعضی افراد به دلیل تشریفات زیاد در مهمانی دادن علاقه ندارند که مهمانی بدهند در حالی که صله رحم از باب دید و بازدید سبب برکت شده و گناهان را پاک می کند.

آسیب های مهمانی

یکی از آسیب های مهمانی، تکلف و ریا می باشد که سبب عدم رضایت خداوند می شود. همچنین خودنمایی نیز یکی دیگر از کارهایی است که باید از آن پرهیز شود چون باعث می شود که صله رحم کم شود. در روایت آمده که از مهمان تا دو روز به نحو بسیار شایسته پذیرای کنید ولی از روز سوم مثل افراد خانه خود با او عادی رفتار کنید.

وظایف مهمان

مهمان نیز وظیفه دارد که علاوه بر آداب مهمانی، پس از مهمانی مکان را ترک کند و موجب آزار میزبان نشود چنان که خداوند در سوره احزاب آیه ۵۳ می فرمایند: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَدْخُلُوا بُیُوتَ النَّبِیِّ إِلَّا أَن یُؤْذَنَ لَکُمْ إِلَى طَعَامٍ غَیْرَ نَاظِرِینَ إِنَاهُ وَلَکِنْ إِذَا دُعِیتُمْ فَادْخُلُوا فَإِذَا طَعِمْتُمْ فَانتَشِرُوا وَلَا مُسْتَأْنِسِینَ لِحَدِیثٍ إِنَّ ذَلِکُمْ کَانَ یُؤْذِی النَّبِیَّ فَیَسْتَحْیِی مِنکُمْ» اى کسانى که ایمان آورده‏اید! داخل خانه‏هاى پیامبر مشوید، مگر آن که براى [خوردن‏] طعامى به شما اجازه داده شود، [آن هم‏] بى‏آن که [قبل از وقت بیایید و] منتظر آماده شدن غذا باشید، ولى هنگامى که دعوت شدید در آیید، و وقتى غذا خوردید متفرق شوید بى‏آنکه [پس از خوردن‏] سرگرم سخن شوید همانا این کار پیامبر را رنج مى‏دهد و از شما شرم مى‏دارد- که خواهش کند بیرون روید.

روزی شخصی حضرت علی(ع) را به مهمانی دعوت نمود، حضرت سه شرط گذاشتند: اول؛ از بیرون خانه چیزی برایم تهیه نکن، دوم؛ آن چه در خانه داری پنهان نکنی، سوم؛ به خانواده ات فشار نیاوری.

گله نکردن

همچنین در باب مهمانی دادن فقط نباید پذیرایی مد نظر باشد مثلا رسم غلطی در بعضی هیئت ها جا افتاده که باید حتما بعد مراسم پذیرایی شود در حالی که پذیرایی ساده هم کفایت می کند. پس انسان وقتی به مهمانی دعوت می شود نباید گله کند و انتظار اضافی نداشته باشد. چون در اسلام خود صله رحم و دید و بازدید سفارش شده که باعث افزایش عمر و رزق و روزی مهمان و میزبان می شود و موجب افزایش برکت و از بین رفتن گناهان می شود. پس به میزبان نباید فشار وارد کرد. پیامبر اکرم (ص)  فرمودند«لا یتکلفنَّ احد لضیفه ما لا یقدر» بیش از حدا توانتان در پذیرایی از مهمان به زحمت و تکلف نیفتید(کنز العمال، ح۲۵۸۷۶٫)

امام محمد باقر(ع) به نقل پدرانشان از رسول اکرم(ص) می فرمایند:« إذا دخل رجل بلدة فهو ضیف على من بها من أهل دینه حتى یرحل عنهم » هرگاه کسی وارد شهری شد او مهمان هم دینان خودش در آن شهر است تا آن که آنجا را ترک کند (علل الشرائع، جلد ٢ صفحه ٧١)

 شخصی از اهالی شام به مدینه سفر کرده بود نزد امام حسن(ع) می رسد و حضرت را نمی شناسد و شروع به دشنام به ایشان و حضرت علی (ع) می کند. اما حضرت به شخص فرمودند: مسافری؟ جا و مکان نداری؟خسته ای؟ و از او پذیرایی کردند و زمانی که شخص شامی متوجه شد که ایشان حسن بن علی(ع) هستند و بسیار متعجب و شرمنده شد.

اما زمانی که کاروان اهل بیت امام حسین(ع) وارد شام شدند چطور از آن ها پذیرایی کردند؟ وقتی از امام سجاد(ع) پرسیدند کجا بیشتر به شما سخت گذشت سه مرتبه فرمودند: الشام الشام الشام.

pdf-iconدانلود متن سخنرانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>