اعلامیه

متن سخنرانی شب اول از دهه آخر صفر ۹۳ مصادف با رحلت پیامبراکرم(ص)وشهادت امام حسن(ع)(۲۷ آذر ۱۳۹۳)

هیات محبان فاطمه بر آن شده است که در روزهای آتی به تدریج، متن سخنرانی شب های دهه آخر صفر  ۹۳ را که بوسیله حجت الاسلام و المسلمین قربانی ایراد  گشته بود، منتشر نماید.

شب اول

در بحث سن تکلیف، پسرها وقتی پانزده سال شان تمام شد و دخترها وقتی نه سال شان تمام شد ملکف خواهند شد. ولی توجه شود که تقویم کشور ما شمسی است ولی مبنای سنجش مسائل شرعی به خصوص مسئله سن تکلیف پسران و دختران بر حسب ماه قمری می باشد. توجه شود که هر سال قمری حدود یازده روز از سال شمسی کمتر است که در این صورت برای محاسبه سن تکلیف پسرها ۱۶۳ روز و ۶ ساعت مانده تا ۱۵ سال شمسی شان تمام شود پسران از نظر شرعی ملکف هستند. و دختران نیز ۹۷ روز و ۲۲ ساعت و ۴۴ دقیقه مانده تا ۹ سال شمسی شان تمام شود دختران از نظر شرعی مکلف هستند.

پس باید نسبت به انجام واجبات خویش در این سن حساس باشند و اگر واجبی در یک نوجوان قضا شود مثلا نماز صبح، این ۲ رکعت نماز صبح حتی تا دوران پیری بر عهده او می باشد. به همین سبب یکی از اقسام نمازهای واجب، نماز قضای پدر و مادر است که بر گردن پسر بزرگ می باشد.

وقتی صحبت از مسلمانی می شود لقلقه زبان نیست بلکه مسلمانی لوازماتی دارد که یکی از آن ها پایبند عبادت بودن است. اگر انسان بداند در عبادت چه لذتی است هرگز آن را ترک نمی کند. عبادت پروردگار بهترین هدیه ای است که به انسان داده شده است چنان که در قرآن آمده: « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ » اى کسانى که ایمان آورده‏اید، از صبر و نماز کمک بگیرید (سوره بقره آیه ۱۵۳)

خیلی از گرفتاری ها به خاطر کم کاری در نماز است و خیلی ها هم به وسیله نماز به گرفتاری هایشان پایان می دهند چنان که از شیخ الرئیس ابوعلی سینا نقل شده که هرگاه در مسائل پیچیده فلسفی به مشکل بر می خوردند نماز می خواندند و پاسخ مساله را می یافت.

لذا باید نماز محور باشیم خداوند علاوه بر سفارش به نماز، طریقه انجام آن را نیز برای ما بیان فرموده است. چنان که به خواندن نماز در مساجد و به جماعت و اول وقت تاکید کرده است. از این رو امام حسین(علیه السلام) در روز عاشورا و در شرایط سخت نمازشان را اول وقت و به جماعت خواندند.

بحث این شب ها در مورد سیره پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) است. سیره به معنی شیوه، راه و روش است. که شامل سیره عبادی، اخلاقی، خانوادگی، حکومتی و … می شود. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در جامعه ای مبعوث شدند که به جامعه جاهلیت تعبیر شده است.

چرا آن دوران را جاهلیت نام گذاشته اند؟ زیرا مردم در آن دوران کارهای ناپسند انجام می دادند مثل بت پرستی، شرک، اخلاق بد، زنده به گور کردن فرزندان و … وقتی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) مکه را فتح نمودند داخل خانه کعبه ۳۶۰ بت قرار داشت. شرکی که سرچشمه همه بدی ها و فسادها است. انسانی که مشرک و بدکار و فاسد باشد هر کاری را می توان از او انتظار داشت. چون تنها خداباوری است که به انسان جهت می دهد و راه و روش برای انسان تعیین می کند.

در مورد کشتن فرزندان در دوران جاهلیت، در قرآن آمده: « وَإِذَا الْمَوْؤُودَةُ سُئِلَتْ » و آن‏گاه که از دختر زنده به گور پرسیده شود (سوره تکویر آیه۸)

یا در زمان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فردی نزد ایشان آمد و گفت که دختر خود را زنده به گور کرده که حضرت بسیار ناراحت شدند گریستند و به او فرمودند: « مَن لا یَرحَم لا یُرحَم وَ مَن لا یَغفِر لا یُغفَر لَهُ » هر کس رحم نکند به او رحم نشود، هر کس نبخشد بخشیده نشود (نهج الفصاحه ص۷۴۵ ، ح۲۸۸۵)

در سوره اسراء آمده: « وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَکُمْ خَشْیَةَ إِمْلاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِیَّاکُم » و فرزندانتان را از بیم تنگدستى نکشید، ما آنها و شما را روزى مى‏دهیم (سوره اسراء آیه ۳۱)

در روایتی آمده حضرت موسی(علیه السلام) در کنار رودخانه ای نشسته بودند و از خداوند می پرسند که چطور این همه موجودات را روزی می دهد که ندا آمد سنگ کنارت را بلند کن حضرت سنگ را بلند کرد و دید کرمی در حال غذا خوردن است که خداوند فرمودند ما آن کرم زیر سنگ را هم فراموش نمی کنیم.

نکته اصلی این است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) چه وسیله ای داشتند که این جامعه جاهل را هدایت کنند. لذا جضرت مامور می شوند که تنهایی این مردم جاهل را هدایت کنند. فلذا داریم: « مَا أُوذِیَنَبِیٌّ مِثْلَ مَا أُوذِیت‏ » هیچ پیامبری مثل من اذیت نشد (مناقب ابن شهرآشوب، ج ۳، ص ۲۴۷)

چون هر پیامبر بعد از مدتی که قوم خود را به راه حق دعوت می کرد قومش را نفرین نموده و خداوند هم آن قوم را عذاب می دادند. ولی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) علی رغم اذیت و آزارهای بسیاری که می شدند هیچ وقت قوم خود را نفرین نکردند و برای آنان چنین دعا می کردند:

« اللهُمَ اِهْدِ قَومی فانَهُمْ لا یَعلَمُون »  بار پروردگارا قوم من را هدایت کن چرا که آنان در نمی یابند و جاهلند.( محمد محمدی اشتهاردی، سیمای پر فروغ محمد، ترجمه ی کحل البصر اثر شیخ عباس قمی، چ دوم، قم، ناصر، ۱۳۷۰، ص۱۴۴)

ابزار کار پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) چه بود؟ اولین سرمایه حضرت اخلاق عظیم شان بود که در قرآن آمده: « لَعَلَّکَ بَاخِعٌ نَّفْسَکَ أَلَّا یَکُونُوا مُؤْمِنِینَ » شاید تو از این که مشرکان ایمان نمى‏آورند جان خود را هلاک سازى (سوره شعراء آیه ۳)

یا در آخر سوره توبه چنین آمده: « لَقَدْ جَاءکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ » همانا شما را پیامبرى از خودتان آمد که رنج و زیان‏تان بر او گران است، به [هدایت‏] شما اصرار دارد و به مؤمنان دلسوز و مهربان است (سوره توبه آیه ۱۲۸)

لذا پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) به مدت ۲۳ سال پیامبری کردند که ۱۳ سال آن را در مکه و ۱۰ سال آن در مدینه بودند. در مکه حضرت هیچ گونه امکاناتی نداشتند و همه چیز در اختیار سران قبایل و مشرکین بود که به قتل و عام مردم و آزارشان می پرداختند. چنان که در جلوی چشم عمار، مادرش سمیه را کشتند که اولین شهید اسلام نام گرفت. عمار را نیز شکنجه کردن که مجبور به نام بردن بت ها شد. اطرافیان عمار او را سرزنش کردند عمار به نزد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) رفت و اظهار کرد که ناچار به این کار شد که آیه سوره نحل نازل شد:

« مَن کَفَرَ بِاللّهِ مِن بَعْدِ إیمَانِهِ إِلاَّ مَنْ أُکْرِهَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالإِیمَانِ » هر کس پس از ایمانش، به خدا کافر شود [جزایش دوزخ است‏] جز کسى که تحت فشار [واقع‏] شده ولى دلش به ایمان محکم است (سوره نحل آیه ۱۰۶)

این نمونه ای از دوران سخت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در مکه می باشد.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) علت وجود عالم هستی و معلم همه انبیاء و اوصیاء  حتی پیامبران اولوالعزم می باشند. مقام پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در پیشگاه پروردگار عالم بی مثال است ولی با این وجود چنان متواضع هستند که با بچه ها در کوچه هم بازی می شدند. به همین سبب خداوند خطاب به پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: « لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ » قطعا براى شما در [رفتار] رسول خدا سرمشقى نیکوست (سوره احزاب آیه ۲۱)

اگر می خواهید یک وجود خواستنی داشته باشید پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) را ببینید و مثل ایشان باشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>