اعلامیه

متن جلسه هفتگی یازدهم صفر ۱۴۳۶ (۱۳ آذر ۹۳)

در بخشی از جلسه هفتگی هیات محبان فاطمه در تاریخ ۱۳ دی ۹۳ مصادف با یازدهم صفر ۱۴۳۶ ،  آقای مهدی علیزاده به بیان احکام و حدیث پرداختند. در ادامه مطلب می توانید متن احکام و حدیث گفته شده در این جلسه هفتگی را، مطالعه فرمایید.

احکام:

سوال: آیا کسی که در آموختن مسائل احکام مورد نیاز خویش کوتاهی کند گناهکار است؟

پاسخ: مکلف باید مسائلی را که انجام تکالیف شرعی روزمره وابسته به آن است را فرا بگیرد به مانند نماز ، روزه، طهارت ، معاملات و غیره. و اگر یاد نگرفتن احکام به ترک واجب و یا فعل حرام بیانجامد گناهکار خواهد بود.

حدیث:

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: « أفضل الإیمان أن تعلم أنّ الله معک حیث ما کنت » بهترین ایمان آن است که بدانی هر جا باشی خدا با توست.( کنزالعمّال، ج ۱، ص ۳۷، ح ۶۶)

نیازهای انسان به سه دسته تقسیم می شود:

نیازهای شخصی؛ نیاز به خوراک، پوشاک، مسکن و …

نیازهای اجتماعی؛ قوانین و مقررات موجود در اجتماع جهت گذران امور زندگی

نیازهای عالی؛ نیاز درون انسان و بعد معنوی انسان

برای برطرف نمودن نیازهای معنوی سه راه حل وجود دارد:

۱- طبق نظر خود عمل نمودن، که با توجه به عقل ناقص انسان ها ، توانایی انجام اعمال وابسته به خویش را ندارد

۲- طبق نظر مردم عمل نمودن، (چشم به دهان مردم دوختن) از آنجایی که جامعه از فرد فرد انسان ها تشکیل شده است که دارای عقل ناقص می باشند پس قابل تکیه نمی باشد

۳- خود را تسلیم اوامر الهی نمودن، یعنی هر چیزی را که پروردگار عالم می فرمایند پیروی نماییم که این بهترین راه حل برای تامین نیازهای معنوی انسان می باشد که از آن تعبیر به نیاز به دین می شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>